Finalresultat

Här presenteras minst 10 av de bäst placerade i de svenska PO-finalerna från 1989 och framåt. Segraren, markerad i blått, titulerar vi Svensk Mästare (vissa år är denna titel delad). I kolumnerna längst till höger visas deltagande och eventuella medaljer i de internationella tävlingarna BOI och IOI.

Sedan år 2010 har PO-finalen inte varit den enda tävlingen som avgjort lagen till BOI och IOI, utan resultaten från finalen har kombinerats med fler tävlingar, så som KATT och Nordiska programmeringsolympiaden. Titeln Svensk Mästare ges dock fortsatt till vinnaren av PO-finalen. Nedanstående resultatlistor är sorterade utefter resultaten i PO-finalen, även i de fall resultat från t.ex. KATT också står med.

Gå till: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997  1996  1995  1994  1993  1992  1991  1990  1989 

PO 2017

Namn Skola PO TOT BOI IOI
David Wärn Danderyds gymnasium 100 300 Guldmedalj
Björn Magnusson Katedralskolan Lund 88 245 Bronsmedalj
Herman Karlsson Danderyds gymnasium 82 250 Bronsmedalj
Fredrik Ekholm Mörbyskolan, Danderyd 81 250 Bronsmedalj
Arvid Lunnemark Malmö Borgarskola 80 261 Silvermedalj
Hugo Eberhard Lars-Erik Larsson-gymnasiet, Lund 78 236 Bronsmedalj
David Avellan Danderyds gymnasium 74 191
Nicole Hedblom Danderyds gymnasium 72 239
Lucas Unnerfelt Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 71 71
Carl Agrell NTI-gymnasiet, Göteborg 66 66

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2017

PO 2016

Namn Skola PO TOT BOI IOI
Karl Lundstig Strömbackaskolan Piteå 100 271 Bronsmedalj Deltagande
David Wärn Danderyds gymnasium 99 299 Guldmedalj Silvermedalj
Joakim Blikstad Danderyds gymnasium 97 297 Guldmedalj Silvermedalj
Fredrik Hernqvist Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 92 292 Silvermedalj Bronsmedalj
Herman Karlsson Danderyds gymnasium 83 266 Silvermedalj
Lucas Unnerfelt Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 79 138
Lisa Vällfors Danderyds gymnasium 75 214
Carl Agrell NTI-gymnasiet, Göteborg 74 123
Arvid Lunnemark Malmö Borgarskola 68 205
Kristoffer Åhgren Danderyds gymnasium 66 193
Nicole Hedblom Danderyds gymnasium 66 181 Deltagande

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2016

PO 2015

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Joakim Blikstad Danderyds gymnasium 560 400 Guldmedalj Silvermedalj
Fredrik Hernqvist Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke (450) 391 Deltagande
David Wärn Danderyds gymnasium 440 400 Silvermedalj Bronsmedalj
Sarah Tovatt Danderyds gymnasium 400 203
Carl Agrell NTI-gymnasiet, Göteborg 400 304 Deltagande
Karl Lundstig Strömbackaskolan Piteå 400 310 Deltagande Deltagande
Mattis Lööv Arlandagymnasiet Märsta 360 263
Lisa Vällfors Danderyds gymnasium 340 266 Deltagande
Kristoffer Åhgren Danderyds gymnasium 340 158
Herman Karlsson Danderyds gymnasium 340 198 Deltagande
Rickard Torén IT-Gymnasiet Uppsala 310
Sven Engström Berzeliusskolan, Linköping 310 60

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2015

PO 2014

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Johan Sannemo Danderyds gymnasium 464 400 Guldmedalj Silvermedalj
Aron Granberg Danderyds gymnasium 432 320 Bronsmedalj Bronsmedalj
Joakim Blikstad Danderyds gymnasium 320 320 Deltagande Bronsmedalj
Emma Nimstad Danderyds gymnasium 272 320 Deltagande Deltagande
Fredrik Hernqvist Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 216 280 Bronsmedalj
Olov Günther-Hanssen Danderyds gymnasium 200 280
Elias Riedel Gårding Norra Reals gymnasium, Stockholm 200 260
Daniel Kempe Danderyds gymnasium 192 220
Alexander Viklund Norra Real, Stockholm 160 200
Mattis Lööv Arlandagymnasiet Märsta 152 220 Deltagande

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2014

PO 2013

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Johan Sannemo Danderyds gymnasium 630 500 Silvermedalj Silvermedalj
Mårten Wiman Danderyds gymnasium 630 420 Guldmedalj Guldmedalj
Aron Granberg Danderyds gymnasium 600 370 Bronsmedalj Silvermedalj
Anton Grensjö Luleå Gymnasieskola 550 300 Bronsmedalj Bronsmedalj
Måns Magnusson Katedralskolan i Lund 490 270
Alfred Agrell GTI, Göteborg 480 320 Bronsmedalj
Emanuel Gedin Södra Latins Gymnasium 470 200
Arman Shamsgovara Minerva Gymnasium, Umeå 450 180
Adam Lewenhaupt Fryshusets Gymnasium, Stockholm 340
Anton Fors Hurdén Polhemsgymnasiet, Göteborg 300 210
Lukas Tröjer Österportsskolan, Ystad 280 160 Deltagande
Johan Jonasson Danderyds gymnasium 280

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2013

PO 2012

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Mårten Wiman Danderyds gymnasium 30 38.5 Silvermedalj Bronsmedalj
Simon Lindholm Kärrtorps gymnasium 26 39 Guldmedalj Guldmedalj
Johan Sannemo Danderyds gymnasium 25 40 Silvermedalj Bronsmedalj
Anton Grensjö Luleå Gymnasieskola 22 27.5 Silvermedalj Deltagande
Alfred Agrell Burgården/GTI Gymnasium, Göteborg 19 17 Deltagande
Aron Granberg Danderyds gymnasium 17 27 Deltagande
Måns Gezelius Norra Real Stockholm 17 10
Jonatan Stödeman Soltorgsgymnasiet Borlänge 17
Anton Älgmyr Alléskolan, Hallsberg 16 16.5
Joel Gärtner Danderyds gymnasium 15
Samuel Zackrisson Åva gymnasium, Täby 15

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2012

PO 2011

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Simon Lindholm Kärrtorps gymnasium, Stockholm 30 40 Guldmedalj
Emil Lenngren Danderyds gymnasium 26 30.5 Silvermedalj Bronsmedalj
Anton Grensjö Luleå gymnasieskola 26 21 Deltagande Deltagande
Jonas Olsson Danderyds gymnasium 24 28 Bronsmedalj Bronsmedalj
Rasmus Nyman Minerva Gymnasium, Umeå 23 17.5
Mårten Wiman Danderyds gymnasium 21 36.5 Silvermedalj Bronsmedalj
Johan Sannemo Engelska skolan, Linköping 21 22 Deltagande
Daniel Isheden Thorildsplans Gymnasium 20 12
Emil Wärnberg Norra Real Stockholm 20 10
Filip Strömbäck Berzeliusskolan, Linköping 19 15.5

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2011

PO 2010

Namn Skola PO KATT BOI IOI
Jonas Olsson Danderyds Gymnasium 24 20 Deltagande Deltagande
Simon Lindholm Kärrtorps gymnasium Stockholm 22 27 Silvermedalj Silvermedalj
David Igor Borg Danderyds Gymnasium 20 20.5 Bronsmedalj Deltagande
Fredrik Löfgren Soltorgsgymnasiet 20 13 Deltagande
Tor Djärv Katedralskolan i Lund 19 14
Daniel Nilsson Katedralskolan i Lund 19 12
Paul Griffin Forsmarks skola, Östhammar 17 19
Tor Olofsson Strömbackaskolan, Piteå 16 16
Arvid Myrman-Fahlström Tullinge gymnasium, Tullinge 16 12
Emil Lenngren Danderyds Gymnasium 16 30 Deltagande Deltagande
Rasmus Nyman Minerva gymnasium, Umeå 12 22.5 Deltagande

Sammanställning av IOI-uttagning
Läs mer om tävlingsåret 2010

PO 2009

Namn Skola PO BOI IOI
Arash Rouhani Upplands-Brogymnasiet, Kungsängen 30 Deltagande Deltagande
Rikard Norlander Danderyds Gymnasium 27 Deltagande Deltagande
Simon Lindholm Bagarmossens skola 23 Bronsmedalj Bronsmedalj
Rikard Lundmark Gärdesskolan, Gislaved 20 Deltagande Deltagande
Carl Åkerlindh Katedralskolan, Lund 19
Martin Håstad Danderyds Gymnasium 16
Emil Axelsson Berzeliusskolan, Linköping 13 Deltagande
Oscar Olsson Katedralskolan, Lund 13
David Igor Borg Danderyds Gymnasium 12 Deltagande
Erik Gustafsson Peder Skrivares skola, Varberg 12
Jonah Schreiber Danderyds Gymnasium, Danderyd 12

Läs mer om tävlingsåret 2009

PO 2008

Namn Skola PO BOI IOI
Gunnar Peng Katedralskolan, Linköping 32 Bronsmedalj Silvermedalj
Hannes Landeholm Kantzowska gymnasiet, Hallstahammar 26 Deltagande Deltagande
Simon Lindholm Bagarmossens skola 24 Bronsmedalj Bronsmedalj
Per Eckerdal Fyrisskolan, Uppsala 23 Bronsmedalj Deltagande
Jan Liu Forsmarks skola, Östhammar 21 Bronsmedalj
Björn Hegerfors Norra Real, Stockholm 19
Petter Säterskog Berzeliusskolan, Linköping 18
Kalle Arvidsson Gärdesskolan, Gislaved 18
Fredrik Stolt Allvar Gullstrandgymnasiet, Landskrona 18
Rickard Norlander Danderyds gymnasium 17 Bronsmedalj

Läs mer om tävlingsåret 2008

PO 2007

Namn Skola PO BOI IOI
Chen Xing Östra Gymnasiet, Umeå 35 Guldmedalj Silvermedalj
Per Eckerdal Fyrisskolan, Uppsala 30 Bronsmedalj Deltagande
Magnus Jedvert Polhemsgymnasiet Göteborg 24 Bronsmedalj Bronsmedalj
Simon Ceder Forsmarks skola, Östhammar 23 Deltagande Deltagande
Benjamin Ingberg Berzeliusskolan, Linköping 22
Dan Rosén Peder Skrivares skola, Varberg 22
Zihan Hans Liu Viktor Rydberg Gymnasium, Stockholm 21
Rickard Norlander Danderyds gymnasium 19 Deltagande
Hannes Landeholm Kantzowska gymnasiet, Hallstahammar 16 Deltagande
Peter Grundström Älvkullegymnasiet, Karlstad 16

Läs mer om tävlingsåret 2007

PO 2006

Namn Skola PO BOI IOI
Chen Xing Östra gymnasiet 30 Silvermedalj Silvermedalj
Kristofer Krus Platenskolan Motala 23 Deltagande Deltagande
Jonas Håden Berzeliusskolan Linköping 20 Deltagande Deltagande
Jonas Engblom Danderyds Gymnasium 18 Deltagande Deltagande
Fredik Nilsson Tekniska skolan 17
Benjamin Ingberg Berzeliusskolan Linköping 16 Deltagande
Jon Sten Polhemsskolan 16
Sebastian Vik Forsmarks gymnasium 16 Deltagande
Eli Kaufman Malmö Borgarskola 15
Niklas Ström Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke 15
Johan Rydh De la Gardiegymnasiet 15
Olof Sundin Parkskolan Örnsköldsvik 15
Patrik Berglund Parkskolan Örnsköldsvik 15
Jonas Sundberg Åva gymnasium 15

Läs mer om tävlingsåret 2006

PO 2005

Namn Skola PO BOI IOI
Chen Xing Östra gymnasieskolan 25 Bronsmedalj
Jonas Flodin Forsmarks skola 20
Per Alexandersson Danderyds gymnasium 18 Deltagande
Magnus Andermo Rudbecksskolan 16 Deltagande
Oskar Holstensson Platenskolan 15
Ulf Lundström Norra Real 15
Aleks Ponjavic Malmö Borgarskola 14
Boris Karlsson Växjö Katedralskola 14
Olle Samuelsson Forsmarks skola 13
Richard Eilert Växjö Katedralskola 12
Håkan Tevelius Tullinge gymnasium 12
Simon Mueller Danderyds gymnasium 12

Läs mer om tävlingsåret 2005

PO 2004

Namn Skola PO BOI IOI
Fredrik Svensson Malmö Borgarskola 28 Deltagande
Per Alexandersson Danderyds gymnasium 25 Deltagande
Chen Xing Östra gymnasieskolan, Umeå 23 Silvermedalj
Hans Wennborg Polhemskolan, Lund 23 Deltagande
Tomas Härdin Parkskolan Örnsköldsvik 21
Aleks Ponjavic Malmö Borgarskola 20
Samuel Wrååk Danderyds gymnasium 20
Oskar Holstensson Platenskolan, Motala 19
Erik Rydbert Danderyds gymnasium 18
Olle Samuelsson Forsmarks skola 18

Läs mer om tävlingsåret 2004

PO 2003

Namn Skola PO BOI IOI
Erik Bernhardsson Danderyds gymnasium 30 Guldmedalj Guldmedalj
Carl Nettelblad Danderyds gymnasium 30 Silvermedalj Guldmedalj
Joel Jonsson Danderyds gymnasium 24 Deltagande Silvermedalj
Sören Petersen Dragonskolan, Umeå 24 Silvermedalj
Daniel Andersson VBU Högbergsskolan Ludvika 23
Fredrik Svensson Malmö Borgarskola 21
Jonas Johnsson Parkskolan, Örnsköldsvik 15
Tomas Härdin Parkskolan, Örnsköldsvik 15
Susanne Bornelöv Danderyds gymnasium 13
Kristoffer Wiklund Parkskolan, Örnsköldsvik 12

Läs mer om tävlingsåret 2003

PO 2002

Namn Skola PO BOI IOI
Daniel Andersson VBU Högbergsskolan Ludvika 21 Bronsmedalj Guldmedalj
Erik Bernhardsson Danderyds gymnasium 21 Bronsmedalj
Carl Nettelblad Danderyds gymnasium 19 Deltagande
Dan Nilsson Härnösands gymnasium 18 Bronsmedalj
Jacob Bergendahl Saltsjöbadens samskola 16
Johan Land Forsmarks skola, Östhammar 16
Fredrik Svensson Malmö Borgarskola 15
Rasmus Henningsson Polhemskolan, Lund 13
Sören Petersen Dragonskolan, Umeå 12 Deltagande
Kristoffer Wiklund Parkskolan, Örnsköldsvik 11
Joel Jonsson Danderyds gymnasium Bronsmedalj

Läs mer om tävlingsåret 2002

PO 2001

Namn Skola PO BOI IOI
Daniel Andersson VBU Högbergsskolan Ludvika 21 Bronsmedalj Bronsmedalj
Carl Nettelblad Danderyds gymnasium 21 Deltagande Bronsmedalj
Dan Nilsson Härnösands gymnasium 20 Deltagande Deltagande
Robin Håkansson Njudungs gym Vetlanda 19 Deltagande Bronsmedalj
Joel Jonsson Danderyds gymnasium 18 Deltagande
Fredrik Hasselström Åva gymnasium Täby 16 Deltagande
Djalal Mirmohades Fyrisskolan Uppsala 15
Jonas Norling Forsmarks skola Östhammar 15
David Grundberg Timrå gymnasium 15
Fredik Tolf Åva gymnasium Täby 14

Läs mer om tävlingsåret 2001

PO 2000

Namn Skola PO BOI IOI
Toivo Henningsson Polhemsskolan Lund 24 Bronsmedalj Guldmedalj
Erik Sandberg Rudbeckianska skolan Västerås 24 Bronsmedalj Bronsmedalj
Gustav Lindström Polhemsskolan Lund 23 Silvermedalj Silvermedalj
Magnus Jonsson Midskogsskolan Luleå 21 Deltagande Deltagande
Pierre Ossman Platenskolan Motala 20
Daniel Carlsson Portahälla gymnasium Partille 19
Dan Nilsson Härnösands gymnasium 16 Deltagande
Simon Elén Duveholmsskolan Katrineholm 15
Linus Åkesson Paulinskolan Malmö 14
Robin Palm Wenströmska gymn Västerås 13
Christian Falk Hulebäcksgymnasiet Mölnlycke Deltagande

Läs mer om tävlingsåret 2000

PO 1999

Namn Skola PO BOI IOI
Patrik Sundberg Danderyds gymnasium 22 Guldmedalj
Mattias de Zalenski Danderyds gymnasium 19 Bronsmedalj
Erik Jonsson Porthälla gymnasium Partille 18 Deltagande
Gustav Lindström Polhemskolan Lund 18 Bronsmedalj
David Rydh Karlbergsgymnasiet Åmål 16
Jonatan Aronsson Chapmanskolan Karlskrona 14
Petrik Carlberg Malmö borgarskola Malmö 14
Olof Johansson Platenskolan Motala 12
Jonas Sjöstrand Spånga gymnasium 11
Toivo Henningsson Polhemskolan Lund 11 Deltagande
Pierre Ossman Platenskolan Motala Deltagande
Daniel Carlsson Portahälla gymnasium Partille Deltagande
Erik Sandberg Rudbeckianska skolan Västerås Deltagande

Läs mer om tävlingsåret 1999

PO 1998

Namn Skola PO BOI IOI
Gustav Lindström Polhemsskolan Lund 20 Silvermedalj
Mattias de Zalenski Danderyds gymnasium 20 Bronsmedalj
Pär Söderhjelm Finnvedens gymn Värnamo 19 Silvermedalj
Patrik Sundberg Danderyds gymnasium 18 Guldmedalj
Johan Eilert Teknikum Växjö 18
David Henningsson Polhemsskolan Lund 18
Alberth Johansson Kongahällagymnasiet Kungälv 18
Erik Sandberg Rudbeckianska Västerås 17
David Rydh Karlbergsgymn Åmål 17
Mats Forsén Åva gymnasium Täby 16

Läs mer om tävlingsåret 1998

PO 1997

Namn Skola PO IOI
Marcus Isaksson Finnvedens gymn Värnamo 24 Guldmedalj
Jimmy Mårdell Östra gymnsium Umeå 24 Guldmedalj
Pär Söderhjelm Finnvedens gymn Värnamo 23 Deltagande
David Rydh Karlbergsgymn Åmål 23 Deltagande
Marcus Friberg Chapmanskolan Karlskrona 22
Mattias Gustavsson Peder Skrivare Varberg 22
Max Bennedich Dandersyds gymn 20
Jimmy Eiterfjord Aranässkolan Kungsbacka 16
Albert Johansson Kongahällagymnasiet Kungälv 16
Patrik Sundberg Dandersyds gymn 16
Henrik Tidefelt Rudbecksskolan Örebro 16

Läs mer om tävlingsåret 1997

PO 1996

Namn Skola PO IOI
Stein Norheim Katedralskolan, Uppsala 23 Deltagande
Adam Tylmad Tumba gymnasium Botkyrka 22 Deltagande
Johan Thapper Spyken Lund 21 Silvermedalj
Jacob Stedman Haganässkolan Älmhult 21 Deltagande
Thomas Sköldenborg Östrabogymnasiet, Uddevalla 20
Jimmy Mårdell Östra gymnasiet Umeå 19
Andreas Hansson Berzeliusskolan Linköping 18
Per Huss Fyrisskolan Uppsala 18
Samuel Jirénius Västerbergslagens Utbildningsc 18
Mattias Gustavsson Peder Skrivares gymn Varberg 16
Pär Söderhjelm Finnvedens gymn, Värnamo 16

Läs mer om tävlingsåret 1996

PO 1995

Namn Skola PO IOI
Kristian Andåker Hagagymnasiet Norrköping 24 Deltagande
Samuel Rydh Karlbergsgymnasiet Åmål 23
Fredrik Färnström Chapmanskolan Karlskrona 20 Bronsmedalj
Henrik Sjöberg Torsbergsskolan Bollnäs 20 Bronsmedalj
Tomas Hägglund Torsbergsskolan Bollnäs 18 Deltagande
Thorild Sélen Celsiusskolan Uppsala 17
Nicklas Björnestål Baldersskolan Skellefteå 16
Thomas Hagenfeldt Danderyds gymnasium 16
Fredrik Sjöholm Polhemsskolan Lund 16
Jens Andersson Knut Hahnsskolan Ronneby 15
Tobias Forsberg Farsta gymnasium Stockholm 15
Magnus Hultin Rudbeckianska Västerås 15
Johan Schön Stålhagsskolan, Hultsfred 15
Marcus Vesterlund Östra gymnasieskolan Umeå 15
Mattias Welander Åkrahällskolan Nybro 15
Jenny Jacobsson Birger Sjöbergsgymnasiet Deltagande

Läs mer om tävlingsåret 1995

PO 1994

Namn Skola PO IOI
Marcus Better Danderyds gymnasium,Danderyd 20 Bronsmedalj
Fredrik Schön Sunnerboskolan Ljungby 19 Silvermedalj
Simon Lundin Karolinska skolan Örebro 18 Silvermedalj
Marcus Nilsson Lugnetgymnasiet Falun 18 Deltagande
Göran Christiansson Nils Ericsssonsgymn Trollhättan 17
Rafael Pass Danderyds gymnasium Danderyd 17
Pär Engström Jakobsbergsskolan Järfälla 16
Mårten Larsson Vasaskolan Gävle 16
Jon Jensen Katrinelunds gymnasium Sundsvall 15
Fredrik Sievert Olympiaskolan Helsingborg 15
Han Wu Tensta gymnasium, Stockholm 15

Läs mer om tävlingsåret 1994

PO 1993

Namn Skola PO IOI
Rickard Söderberg Örnsköldsvik 24
Fredrik Huss Västermalms skola Sundsvall 23 Guldmedalj
Erik Persson Polhemsskolan Lund 23 Deltagande
Stefan Burström Katedralskolan Lund 23
Per Finander Teknikum Växjö 20
Mårten Larsson Vasaskolan Gävle 19 Silvermedalj
Johan Dahlberg Baldersskolan 19 Deltagande
Mårten Strömberg S:t Lars Linköping 18
Dan Gerhardsson Peder Skrivares gymn 18
Mattias Moltkesson Forsmarks skola Östhammar 18

Läs mer om tävlingsåret 1993

PO 1992

Namn Skola PO IOI
Andreas Strömbergsson S:t Eskils skola, Eskilstuna 24
Fredrik Huss Timrå gymnasium, Sörberge 21 Guldmedalj
Marcus Comstedt Hagagymnasiet Norrköping 21 Silvermedalj
Nicklas Eén Samskolan Göteborg 20 Guldmedalj
Henrik P Johnsson Bergslagsskolan Karlskoga 18
Jesper Nilsson Sven Eriksson Borås 18 Bronsmedalj
Daniel McGougan Torsbergsskolan Bollnäs 17
Oskar Malm Danderyds gymnasium 15
Fredrik Lindblad Burgårdens gymnasium 15
Mikael Björn Teknikum Växjö 15
Mattias Moltkesson Fyrisskolan Uppsala 15
Johan Åhlén Älvkullegymnasiet Karlstad 15
Joakim Lindblad Katrinelund Sundsvall 15

Läs mer om tävlingsåret 1992

PO 1991

Namn Skola PO IOI
Fredrik Hübinette Berzeliusskolan Linköping 18 Silvermedalj
Andreas Strömbergsson S:t Eskils skola Eskilstuna 18 Silvermedalj
Fredrik Huss Timrå gymn Sörberge 18 Silvermedalj
Christer Weinigel Forsmarks skola Östhammar 18
Dan Mattson Blackebergs gymn Stockholm 18
Johan Åhlén Älvkullegymnasiet Karlstad 18
Jonas Högström Rudbeckianska Västerås 18
Tobias Löfgren Lindälvsskolan Kungsbacka 18
Olof Dellien Gullstrandsskolan Landskrona 18
Fredrik Kahl Knut Hahnsskolan Ronneby 16

Läs mer om tävlingsåret 1991

PO 1990

Namn Skola PO IOI
Peter Brandström Vasa gymnasium Stockholm 18 Deltagande
Mats Andersson Gymnasieskolan Vänersborg 17 Deltagande
Petter Eriksson Balderskolan Skellefteå 16 Bronsmedalj
David Kågedal Celsiusskolan Uppsala 16
Erik Dyrelius Lundellska skolan Uppsala 16
Henrik Grubbström S:t Lars skola Linköping 15
Pontus Andersson S:t Lars skola Linköping 15
Magnus Wängefors Torsbergsskolan Bollnäs 15
Gunnar Andersson Danderyds gymnasium 15
Jesper Nilsson Sven Eriksonskolan Borås 15
Peter Bohlin Rudbecksskolan Örebro 15

Läs mer om tävlingsåret 1990

PO 1989

Namn Skola PO IOI
Lars Engebretsen Wilunda gymn Upplands Väsby 18 Deltagande
Peter Bohlin Rudbecksskolan Örebro 17 Deltagande
Gunnar Andersson Danderyds gymnasium Danderyd 16 Deltagande
Kent Engström Gärdesskolan Gislaved 15
Petter Eriksson Baldersskolan Skellefteå 15
Peter Blomgren Fredrika Bremerskolan Haninge 14
Peter Johansson Tumba gymnasium Tumba 14
Marcin Stelmarczyk Danderyds gymnasium Danderyd 14
Fredrik Zetterlund Göteborg SAM Göteborg 14
Johan Bergenudd Danderyds gymnasium Danderyd 13
Anders Ekelund Fredrika Bremerskolan Haninge 13
Frank Sjöberg Ådalsskolan Kramfors 13
Christer Weinigel Nynäshamns gymnasium 13

Läs mer om tävlingsåret 1989

Sponsorer