Resultat PO-kvalet 2013

Skolkvalet (9p för kvalificering)

Placeringstabell

PlacPoängAntal
1144
5125
10118
181013
3196
37819
5673
59628
8755
92422
11431
115221
13613
139028

Totalt antal deltagare: 166. Endast deltagare med minst 4 poäng visas nedan.

Namn Skola U1 U2 U3 U4 U5 U6 U7 Summa
Johan Sannemo Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 2 2 14
Mårten Wiman Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 2 2 14
Anton Grensjö Luleå Gymnasieskola 2 2 2 2 2 2 2 14
Aron Granberg Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 2 2 14
Måns Magnusson Katedralskolan Lund 2 2 2 2 2 0 2 12
Alfred Agrell GTI Gymnasium, Göteborg 2 2 2 2 2 0 2 12
Arman Shamsgovara Minerva Gymnasium, Umeå 2 2 2 2 2 1 1 12
Oscar Lindvall Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 2 1 2 1 12
Lisa Lokteva Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 2 2 2 2 2 2 12
Johan Jonasson Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 1 11
Johannes Ahnlide Katedralskolan Lund 2 2 2 2 2 0 1 11
Andreas Jönsson JB-Gymnasiet Halmstad 2 2 2 2 2 0 1 11
Joel Dahne Värmdö Gymnasium, Gullmarsplan 2 2 2 2 2 1 11
Tomas Öberg Berzeliusskolan, Linköping 2 2 2 2 2 1 0 11
Viktor Stål Soltorgsgymnasiet 2 2 2 2 2 1 11
Filip Magnusson Soltorgsgymnasiet 2 2 2 2 2 0 1 11
Emma Johansen Berzeliusskolan, Linköping 2 2 2 2 2 1 11
Carl Clauson Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 2 2 10
Matz Larsson Fässbergsgymnasiet Mölndal 2 2 2 2 2 0 0 10
Linus Kardell Tullängsskolan i Örebro 2 2 2 2 2 10
Lukas Tröjer Österportsgymnsiet, Ystad 2 2 2 2 2 10
Elias Riedel Gårding Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 2 2 10
Andreas Lundkvist GTI Gymnasium, Göteborg 2 2 2 2 2 0 0 10
Emma Nimstad Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 10
Mattias Aronsson Adler Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 10
Oskar Berndal Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 10
Petter Restadh Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 2 10
Jakob Hedman JB Gymnasiet Gävle 2 2 2 2 2 10
Henrik Adolfsson Berzeliusskolan, Linköping 2 2 2 2 2 10
Jeremi Stadler Tullängsskolan i Örebro 2 2 2 2 2 10
Fredrik Thune Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 2 2 1 1 1 9
Marcus Ramse Tullängsskolan i Örebro 2 2 2 2 1 9
Daniel Johanssson Katedralskolan, Växjö 2 2 2 2 1 9
Emmy Sjöstrand Ängelholms Gymnasieskola, Ängelholm 2 2 2 2 1 9
Marcus Rettig Värmdö Gymnasium, Gullmarsplan 2 2 2 2 1 9
Daniel Hultgren VästerviksGymnasium Västervik 2 2 2 2 1 9
####################### Gräns för kvalificering #################
Daniel Lundberg Kaplanskolan Skellefteå 2 2 2 0 2 8
Tobias Lundberg IT-Gymnasiet Örebro 2 2 2 2 0 0 0 8
Sebastian Karlsson VBU, Ludvika 2 2 2 2 8
Jakob Andersson JB Gymnasiet Gävle 2 2 2 0 2 8
Emil Segerbäck VBU, Ludvika 2 2 2 2 8
Martin Jakobsson Polhemskolan Lund 2 2 2 0 2 0 8
Hedström, Simon Peder Skrivares skola, Varberg 2 2 2 2 8
Tim Pettersson VBU, Ludvika 2 2 2 2 8
Tell Noah Nacka gymnasium 2 2 2 2 8
Toomas Liiv Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 8
Maximilian Karlstrom Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 2 8
Olof Nordengren Ängelholms Gymnasieskola, Ängelholm 2 2 2 2 8
Olov Günther-Hanssen Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 2 8
Martin Eriksson Forsmarks skola, Östhammar 2 2 2 2 8
Emil Lindqvist Minerva Gymnasium, Umeå 2 2 2 2 8
Anton Fredriksson De la Gardiegymnasiet, Lidköping 2 2 2 2 8
Henrik Smedberg De la Gardiegymnasiet, Lidköping 2 2 2 2 0 0 0 8
Simon Smith Ehrensvärdska gy, Karlskrona 2 2 2 2 8
Gustav Rödström Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 2 2 2 8
Oliver Åstrand Norra Reals gymnasium, Stockholm 1 2 2 2 0 7
Jacob Karlsson Katedralskolan Lund 1 2 2 2 0 0 0 7
Johansson, Niklas Peder Skrivares skola, Varberg 2 1 2 2 0 0 7
Sarah Tovatt Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 6
Kristoffer Forss VästerviksGymnasium Västervik 2 2 2 6
Björn Söderstedt Franzén Fässbergsgymnasiet Mölndal 2 2 2 0 0 0 0 6
Simon Lundmark Kaplanskolan Skellefteå 2 2 2 0 6
Manne Moquist Katedralskolan, Växjö 2 2 2 6
Joakim Ohlsson Forsmarks skola, Östhammar 2 2 2 6
Emil Ledberg Danderydsgymnasium, Danderyd 2 2 2 6
Micael Gustavsson Teknikum Växjö 2 2 2 6
Sebastian Svärd Teknikum Växjö 2 2 2 6
Olof Haglund Teknikum Växjö 2 2 2 6
Hannes Logeke Teknikum Växjö 2 2 2 6
Tom Johansson IT-Gymnasiet Helsingborg 2 0 2 2 0 0 0 6
Joakim Sundling Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 2 2 6
Petter Lidbeck Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 2 2 6
Björn Hedlund Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 2 2 6
Marcus Frandsen Soltorgsgymnasiet 2 2 2 0 0 6
Mats Nilsson Soltorgsgymnasiet 2 2 2 0 6
Oscar Rehnström Gudlav Bilderskolan, Sollefteå 2 2 2 0 6
Emil Scherdin Tullängsskolan i Örebro 2 2 2 6
Halldin, Andreas Peder Skrivares skola, Varberg 2 2 2 0 0 6
Johan Pettersson Polhemskolan Lund 0 0 2 2 2 0 0 6
Simon Blomberg Fyrisskolan Uppsala 2 2 2 0 0 0 0 6
Joel Berg Fyrisskolan Uppsala 2 2 0 2 0 0 0 6
Lukas Uggla Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 6
Alexander Viklund Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 6
Oscar Berggren Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 2 6
André Åström Ängelholms gymnasieskola, Ängelholm 2 2 2 6
Joel Bergqvist Tullängsskolan i Örebro 2 2 2 6
Patrik Greco Katedralskolan Lund 2 0 2 0 1 0 0 5
Anton Törnqvist GTI Gymnasium, Göteborg 2 1 2 0 0 0 0 5
Johan Aune IT-Gymnasiet Helsingborg 2 1 2 0 0 0 0 5
Hampus Lane Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 2 1 2 5
Hampus Orstadius Värmdö Gymnasium, Gullmarsplan 2 1 1 1 5
Timmy Silesmo Tullängsskolan i Örebro 2 0 2 4
Hjalmar Säfvenberg Strömbackaskolan, Piteå 2 2 4
Allan Nouri Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 0 2 4
Richard Ahlin Bäckängsgymnasiet, Borås 2 0 2 4
Oscar Aspestrand Bäckängsgymnasiet, Borås 2 2 4
Hampus Dahlin Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 2 0 2 0 0 4
Linus Lindberg Minerva Gymnasium, Umeå 2 0 2 4
Fredrik Omstedt Norra Reals gymnasium, Stockholm 2 2 4
Bengtsson, Anton Peder Skrivares skola, Varberg 1 1 2 0 4
Oskar Casselryd Minerva Gymnasium, Umeå 2 2 4
Johannes Regen JB-Gymnasiet Halmstad 2 0 2 0 0 0 0 4
Kristoffer Bergman Polhemskolan Lund 2 2 4
Torbjörn Lundberg Berzeliusskolan, Linköping 2 2 4
Otto Klahr Berzeliusskolan, Linköping 2 0 2 4
Jesper Jönsson Ängelholms Gymnasieskola, Ängelholm 2 2 0 4
Adrian Gortzak Fyrisskolan Uppsala 2 0 2 0 0 0 0 4
Erik Stål Fyrisskolan Uppsala 2 0 2 0 0 0 0 4
Erik Olsson IT-Gymnasiet Helsingborg 2 0 2 0 0 0 0 4
Carl Törnberg De la Gardiegymnasiet, Lidköping 2 0 2 0 4
Marc Coquand Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 0 2 2 4
Anton Wass Värmdö Gymnasium, Gullmarsplan 2 2 4
Fredrik Nilsson Soltorgsgymnasiet 2 2 4

Sponsorer