Resultat Onlinekval 2014

Poänggräns för kvalificering: 420
Se problemen här. Lösningar kan studeras här.
Full poäng Delpoäng Inga poäng
Placering Namn Skola A B C D E F Totalt
1 Joakim Blikstad Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 100 100 100 600
1 Mattis Lööv Arlandagymnasiet, Märsta 100 100 100 100 100 100 600
3 Lukas Tröjer Österportsskolan, Ystad 100 100 100 100 100 96 596
4 Aron Granberg Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 100 100 92 592
4 Olov Gunther Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 100 100 92 592
6 Fredrik Hernqvist Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke 100 100 100 100 100 60 560
7 Carl Agrell Lexby Skola, Partille 100 100 100 100 50 84 534
8 Lisa Vällfors Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 100 20 80 500
8 Shaylan Lalloo (utom tävlan) 100 100 100 100 100 500
8 Alexander Bladh Christopher Polhemgymnasiet, Visby 100 100 100 100 100 500
11 Martin Jakobsson Polhemskolan, Lund 100 100 100 20 50 96 466
12 Alexander Viklund Norra Real, Stockholm 100 100 100 100 50 8 458
13 Christoffer Modée Norra Real, Stockholm 100 100 100 100 50 0 450
14 Daniel Kempe Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 20 100 420
14 Daniel Johansson Katedralskolan, Växjö 100 100 100 100 20 420
14 Oscar Lindvall Norra Real, Stockholm 100 100 100 100 20 420
14 Kristoffer Åhgren Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 100 20 420
***Gräns för kvalificering***
18 Emma Nimstad Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 10 100 410
19 Andreas Wallström Nacka Gymnasium, Stockholm 100 100 100 100 0 400
19 Linus Kardell Tullängsskolan, Örebro 100 100 100 100 0 0 400
19 Patrik Sletmo Rudbeck, Sollentuna 100 100 100 80 20 400
19 Axel Blomkvist Thorildsplans gymnasium, Stockholm 100 100 100 0 100 400
19 Emma Johansen Berzeliusskolan, Linköping 100 100 100 100 0 400
19 Elias Riedel Gårding Norra Real, Stockholm 100 100 100 100 0 400
19 Emil Segerbäck ABB Industrigymnasium, Ludvika 100 100 100 80 20 400
26 Jakob Hedman Realgymnasiet, Gävle 100 100 100 50 20 370
27 Fredrik Omstedt Norra Real, Stockholm 100 100 100 50 350
28 Toomas Liiv Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 40 0 340
29 Davis Freimanis Thorildsplans gymnasium, Stockholm 100 100 100 0 20 4 324
30 Karl Lundstig Strömbackaskolan, Piteå 100 100 100 20 320
30 Måns Nilsson Christopher Polhemgymnasiet, Visby 100 100 100 20 320
30 Niklas Reje Norra Real, Stockholm 100 100 100 20 0 320
30 Sarah Tovatt Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 100 0 20 320
30 Adam Hasselwander Tullängsskolan, Örebro 100 100 100 20 0 320
35 Victor Möller De la Gardiegymnasiet, Lidköping 100 100 100 10 310
36 Fredrik Sjöholm Hässleholms Tekniska Skola, Hässleholm 100 100 0 50 20 270
37 Joakim Ohlsson Forsmarks Skola, Östhammar 100 100 20 0 220
38 William Wennerström Hässleholms Tekniska Skola, Hässleholm 100 100 0 200
38 Oscar Berggren Norra Real, Stockholm 100 100 200
38 Jonatan Lorentzson Finnvedens Gymnasium, Värnamo 100 100 0 200
38 Mattias Aronsson Adler Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 200
38 Jacob Eklund Thorildsplans Gymnasium, Stockholm 100 100 200
38 Björn Thorén Danderyds Gymnasium, Danderyd 100 100 0 200
38 Axel Åhlund Strömstad Gymnasium, Strömstad 100 100 0 200
38 Linus Johnson Rosendalsgymnasiet, Uppsala 100 100 0 200
38 Arvid Mildner Rosendalsgymnasiet, Uppsala 100 100 0 0 200
38 Lisa Lokteva Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg 100 100 200
38 Manne Moquist Katedralskolan, Växsjö 100 100 200
49 Simon Nilsson Sundsgymnasiet, Vellinge 60 100 0 160
50 Sebastian Lindgren Rosendalsgymnasiet, Uppsala 100 20 120

Sponsorer