Resultat PO-kvalet 2015

För direktkvalificering till finalen krävs 12 poäng i skolkvalet eller 630 poäng i onlinekvalet.
För "andra chansen" krävs 11 poäng i skolkvalet eller 550 poäng i onlinekvalet.

Endast resultat över 5 poäng respektive 400 poäng visas i listan. Detta innebär ungefär hälften av deltagarna. Det totala deltagarantalet var 144 i skolkvalet och 63 i onlinekvalet. Komplett resultatlista för onlinekvalet med länkar till uppgifterna finns här.
Uppgifterna i skolkvalet finns här.

Skolkvalet Onlinekvalet
NamnSkola  1   2   3   4   5   6   7  Total    A       B       C       D       E       F       G    Total
David WärnDanderyds gymnasium222222214100100100100100100100700Final
Fredrik HernqvistHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke222222214100100100100100100100700Final
Martin HesselbornNorra Real, Stockholm22222221410010010010010050100650Final
Carl AgrellNTI-gymnasiet, Göteborg2222222141001001001004030100570Final
Karl LundstigStrömbackaskolan Piteå222222214100100100100100300530Final
Joakim BlikstadDanderyds gymnasium222221213100100100100100100100700Final
Mattis LöövArlandagymnasiet, Märsta222222113100100100100100100100700Final
Lisa VällforsDanderyds gymnasium222222113100100100100100100100700Final
Alexander BladhWisbygymnasiet Gotland100100100100100100100700Final
Sarah TovattDanderyds gymnasium22222211310010010010010060100660Final
Christoffer ModéeNorra Real, Stockholm22222211310010010010010050100650Final
Herman KarlssonDanderyds gymnasium22222211310010010010010030100630Final
Rickard TorénIT-Gymnasiet Uppsala22222211310010010010010030100630Final
Marcus RamseTullängsskolan i Örebro222222113100100100100100300530Final
Björn DetterfeltBerzeliusskolan, linköping22222211310010010010040440Final
Lisa LoktevaHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg222222113Final
Lucas UnnerfeltHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg22222111210010010010010050100650Final
Åke AnderssonHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg22222011110010010010010050100650Final
Adam HasselwanderTullängsskolan i Örebro2222221210010010010010030100630Final
Sven EngströmBerzeliusskolan, Linköping22222201210010010010010030100630Final
Toomas LiivDanderyds gymnasium2222221210010010010010030100630Final
Jens ÅkerlundIT-Gymnasiet Göteborg2221221110010010010010030100630Final
Martin JakobssonPolhemskolan Lund22222101110010010010010030100630Final
Nicole HedblomDanderyds gymnasium2222201010010010010010030100630Final
Kristoffer ÅhgrenDanderyds gymnasium2200211810010010010010030100630Final
Andreas WallströmNacka Gymnasium10010010010010030100630Final
Wilhelm NiledeNorrskenet, Boden10010010010010030100630Final
Björn ThorénDanderyds gymnasium222222012100100100100403020490Final
Johan VikströmParkskolan Örnsköldsvik2222221210010010010040300470Final
Ludvig FlinkNTI Luleå2222220121001000100100300430Final
Fredrik OmstedtNorra Real, Stockholm222212011Final (A:788)
Victor SellstedtDanderyds Gymnasium22212201110010010010040300470Final (A:750)
Tobias FasthÄngelholms Gymnasieskola222122011Final (A:619)
Gustav LindqvistFyrisskolan Uppsala222212011Final (A:600)
Erik RimskogGrillska gymnasiet, Uppsala222122011Final (A:575)
Teo Klestrup RöijezonNTI Luleå2222201111001004010040300410Andra: 563
Fabian LindforsPolhemskolan Lund222221011Andra: 544
Ivar MatstomsBerzeliusskolan, Linköping222212011Andra: 225
Philip StolpeIT-Gymnasiet Göteborg22212211Andra: 100
Philip BorgströmHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke222121101001001001004030100570Andra: WO
Alex GustafssonFinnvedens gymnasium, Värnamo222212011Andra: WO
Alvin CombrinkHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke222202111Andra: WO
Filip LindvallNacka Gymnasium1001001001004010100550Andra: WO
Ajla CustovicVärmdö Gymnasium, Stockholm2222210
Alexander HålleniusIT-Gymnasiet Göteborg22221110
Anton LööfIT-Gymnasiet Göteborg2222210
Henrik OlssonPolhemskolan Lund222121010
Joel NilssonFjällgymnasiet, Svenstavik21222110
Joel WachlerVärmdö Gymnasium, Stockholm2222210
Johan RibomUpplands-Brogymnasiet, Kungsängen222111110
Oskar RundbergIT-Gymnasiet Uppsala22221110
Robin AnderssonThomasgymnasiet Strängnäs212212010
Simon AnderssonPolhemskolan Lund222211010
Dawood RehmanKarlfeldtgymnasiet Avesta21222910010010010040300470
Åke WettergrenHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg22201119
Albin Andersson JagestenEbersteinska gymnasiet, Norrköping222129
Fredrik VibergHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke2222019
Gustav GybäckThomasgymnasiet Strängnäs22221009
Hugo HörnqvistEbersteinska gymnasiet, Norrköping222129
Niklas GustinDanderyds gymnasium222129
Tore LevenstamHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg222219
Erik NygrenBlackebergs gymnasium, Bromma100100100100300430
Benjamin AveryITG Sundbyberg, Sundbyberg21211108
ChristofferIT Gymnasiet Helsingborg22200208
Hannes MarklundStrömbackaskolan Piteå222118
Mathias KindstedtEbersteinska gymnasiet, Norrköping22228
Örjan SunnerhagenBerzeliusskolan, Linköping2022208
Sepehr NoorzadehSundsgymnasiet i Vellinge222028
Simon HellemarDe la Gardiegymnasiet, Lidköping2220208
Anton SöderbergIT-Gymnasiet Uppsala22217
Dennis JutemarkFinnvedens gymnasium, Värnamo22217
Elias MitzeusÄngelholms Gymnasieskola, Ängelholm2220107
Theodor AngergårdIT-Gymnasiet Göteborg202127
Leone Nilsson HulténNorra Real, Stockholm22217
Alexander VestinEbersteinska gymnasiet, Norrköping2226
Cedric Welin TrostForsmarks skola, Östhammar22206
Erik ForsaeusDe la Gardiegymnasiet, Lidköping2226
Felix LarssonEbersteinska gymnasiet, Norrköping2226
Gabriel PerssonEbersteinska gymnasiet, Norrköping2226
Jonathan KöreHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke22206
Philip JohanssonTIS Innovation School Lidköping2226
Samuel KlingströmEbersteinska gymnasiet, Norrköping2226
Simon LindgrenBerzeliusskolan, Linköping21200106
Anders WallinGTI, Göteborg2215

Sponsorer