Resultat PO-kvalet 2016

För kvalificering till finalen krävs 15 poäng i skolkvalet eller 427 poäng i onlinekvalet.

Se din placering i skolkvalet här.

Endast resultat över 10 poäng respektive 200 poäng visas i listan. Detta innebär mindre än hälften av deltagarna. Det totala deltagarantalet var 193 i skolkvalet och 124 i onlinekvalet. Resultatlista för onlinekvalet med länkar till uppgifterna finns här.

Uppgifterna i skolkvalet finns här. Medelpoängen på respektive uppgift var:
U1 (Föreläsare): 3.9
U2 (Siffersumma): 2.8
U3 (Kulram): 1.5
U4 (Cherimoyor): 0.5
U5 (Rätblock): 0.2

 Namn  Skola  årskurs  U1  U2  U3  U4  U5  Skolkval  Onlinekval 
Fredrik HernqvistHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke35555525600
David WärnDanderyds gymnasium25555525592
Joakim BlikstadDanderyds gymnasium35555525590
Carl AgrellNTI-Gymnasiet Kronhusgatan Göteborg25555525500
Karl LundstigStrömbackaskolan, Piteå35555424541
Lucas UnnerfeltHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg25555424500
Arvid LunnermarkMalmö Borgarskola15453522458
Herman KarlssonDanderyds gymnasium25455221570
Lisa VällforsDanderyds gymnasium35455221518
Nicole HedblomDanderyds gymnasium25455019465
Gustav LindqvistFyrisskolan Uppsala35553018485
Hugo EberhardTunaskolan, Lund9545317344
Ivar MatstomsBerzeliusskolan, Linköping1543517
Martin JakobssonPolhemskolan Lund35450216521
Björn MagnussonKatedralskolan, Lund1555116279
Mattias GrenfeldtDanderyds gymnasium15235015506
Johan VikströmParkskolan, Örnsköldsvik35423115503
Victor SellstedtDanderyds gymnasium35523015462
Agestam JohannesDanderyds gymnasium35550015444
Björn ThorénDanderyds gymnasium35451015410
Carl EnlundFyrisskolan, Uppsala25433015389
Fredrik EkholmMörbyskolan, Danderyd85431215339
Erik RimskogGrillska Gymnasiet Uppsala35431215324
Simon HalvdanssonVärmdö Gymnasium, Stockholm3543315
Johan BoströmKatedralskolan, Lund355515
Kristoffer ÅhgrenDanderyds gymnasium3517
Adam HasselwanderTullängsgymnasiet, Örebro35401010500
Erik PräntarePolhemskolan Lund2491
Marko ProloscicIT Gymnasiet Skövde2486
Jacob ErikssonGTG, Göteborg2474
Jonatan NilssonPolhemskolan Lund2450
Erik SundqvistNTI-gymnasiet, Umeå3429
Hannes BredbergDanderyds gymnasium35430012427
KVALGRÄNS
David Avellan HultmanDanderyds gymnasium15432014394
Anton LööfIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25450014355
Alexander SimkoKatedralskolan, Lund1545014344
Anton JohanssonBaldergymnasiet, Skellefteå25450014290
Erik TeglerPolhemskolan Lund35450014230
Samuel SjöströmParkskolan Örnsköldsvik354514200
Adam FrithiofsonIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25450014
Alex GustafssonFinnvedens Gymnasium, Värnamo35450014
Love BrandefeltTullinge gymnasium25431013393
Philip BorgströmHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke35431013365
Gustaf RosenbladIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25431013292
Mathias JohanssonDe la Gardiegymnasiet, Lidköping25431013283
Kristoffer NordströmKatedralskolan, Lund3543113244
Erik EkströmBerzeliusskolan, Linköping3543113
John Rapp FarnesVärmdö Gymnasium, Stockholm3543113
Michael MathssonIT-Gymnasiet Södertörn, Huddinge35431013
Rickard DoverfeltNacka gymnasium Nacka2543113
Alexander HålleniusIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25431013
Cedric Welin-TrostForsmarks skola, Östhammar35430012320
Emil GardströmForsmarks skola, Östhammar254312301
Patrik GyllvinMalmö Borgarskola15430012297
Gustaf BlomqvistIT-Gymnasiet Södertörn, Huddinge25430012284
Wilmer AnsgariussonKatedralskolan, Lund1543012283
Alexander MennborgBerzeliusskolan, Linköping354312251
Tomas GranlundTullängsgymnasiet, Örebro25430012239
Linus StyrénIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25430012222
Philip JohanssonThoren Innovation School, Lidköping354312
Andre BrogärdVärmdö Gymnasium, Stockholm254312
Alfons LangeIT-Gymnasiet Södertörn, Huddinge35430012
Felix LennartssonIT-Gymnasiet Södertörn, Huddinge25430012
Tore LevenstamHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg25430012
Martin BrunzellNacka gymnasium Nacka3543012
Andreas ErikssonNacka gymnasium Nacka35430012
Jonatan LinbergDe la Gardiegymnasiet, Lidköping2543012
Adam JonssonBromangymnasiet, Hudiksvall2543012
Jonathan Andersson KraftTeknikum Växjö3543012
Tor HammarbäckTeknikum Växjö254312
Theodor AngergårdIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25430012
Eric ErikssonFinnvedens Gymnasium, Värnamo35430012
Niklas AllanderVBU Ludvika354312
Viktor HellqvistHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke354312
Max EnrosBaldergymnasiet, Skellefteå25430012
Christoffer LundbergIT Gymnasiet Helsingborg25430012
Marika RostvallDanderyds gymnasium25330011308
Maria KuleshBerzeliusskolan, Linköping254211266
Daniel OlssonIT-Gymnasiet Göteborg, Göteborg25420011200
Martin BjörnBerzeliusskolan, Linköping354211
Daniel WilliamsVärmdö Gymnasium, Stockholm254211
Sepehr NoorzadehSundsgymnasiet i Vellinge35150011
Per ErikssonBromangymnasiet, Hudiksvall254211
Lav RadosavljevicDanderyds gymnasium15410010290
Hugo HörnquistEbersteinska gymnasiet, Norrköping354110209
Johan FallströmIT-Gymnasiet Uppsala35230010
Axel BergströmForsmarks skola, Östhammar1541010
Simon BengtssonHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke254110
Filip GöranssonEbersteinska gymnasiet, Norrköping352310
Alexander TuomaLuleå gymnasieskola3365
Magnus von Scheele?344
Didrik MuntherKTC, Katrineholm2339
Filip Sjögren?327
Daniel JacobssonMalmö Borgarskola3318
Martin JirlowRosendalsgymnasiet, Uppsala1318
Nuo ChenNorra Real, Stockholm3309
Alex ÖrnbergABB Industrigymnasium Sala3308
Niklas SamuelssonMikael Elias Stockholm2302
Oliver ThimSolbergagymnasiet, Arvika3292
MG Potgieter?266
Aron BergmanBergsjö Centralskola9254
Niklas GustinDanderyds Gymnasium3251
Edvin TingvallTullänggymnasiet Örebro3244
Oskar VallhagenKitas gymnasium3218
Tamara Zaitseva?218
Julia JanssonHvitfeldtska Gymnasiet, Göteborg2209
Andreas WestmanÖstra Real, Stockholm2200
Erik NygrenBlackebergs Gymnasium, Stockholm3200
Erik PetersenÖsteränggymnasiet Kristianstad2200
Johan Andersson ÖstlingRosendalsgymnasiet, Uppsala1200
Mikolaj Cuszynski Kruk?200
Oscar PerssonKlara gymnasium ?2200
Teodor Bucht?200

Placering i skolkvalet

 Poäng  Placering  Antal 
2514
2452
2271
2182
19101
18111
17122
16142
151610
14268
133410
124426
11708
10787
98533
81187
71258
61333
513617
41535
31581
21593
11621
016331

Sponsorer