Resultat skolkvalet 2017

Nedan visas de 76 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar knappt hälften av de deltagande (166 elever). Uppgifterna finns här. De finns även upplagda på Kattis så att man kan fortsätta försöka lösa dem (klicka på problemnamnen nedan eller gå till samlingssidan).

En sammanställning av dessa resultat tillsammans med onlinekvalet och vilka som kvalifierade sig till finalen hittas här.

NamnSkolaÅk  GOLF  SIDNR  ARM  ORD  DATOR  Totalt  
Hugo EberhardLars-Erik Larsson-gymnasiet, Lund15553422
Fredrik EkholmMörbyskolan, Danderyd95254420
Arvid LunnemarkMalmö Borgarskola25345219
Lucas UnnerfeltHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg35453219
Carl AgrellNTI Gymnasiet Göteborg35355119
David Avellan-HultmanDanderyds gymnasium25553119
Victor AlanderStockholm science & innovation shool2555419
Björn MagnussonKatedralskolan Lund25353218
Jonatan NilssonPolhemskolan Lund3555318
Herman KarlssonDanderyds gymnasium35355018
Anton JonssonBaldergymnasiet, Skellefteå35341417
Lav RadosavljevicDanderyds gymnasium25353117
Alexander SimkoKatedralskolan Lund25353016
Teodor BuchtMalmö Borgarskola25353016
Anton BothinVärmdö Gymnasium, Stockholm35343116
Max EnrosBaldergymnasiet, Skellefteå35333216
Lucas BergIT-Gymnasiet Uppsala15343015
Ivar MatstomsBerzeliusskolan Linköping2533415
Hjalmar WijkSödra Latins gymnasium, Stockholm3554115
Marko ProloscicHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg25540115
Blomqvist GustafIT gymnasiet, Södertörn35550015
Anton HåkanssonGöteborgs Tekniska Gymnasium (GTG)35343015
Nicole HedblomDanderyds gymnasium35333115
Erik JanssonHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke1533314
Xindi LiuDanderyds gymnasium25351014
Luka JankovicBerzeliusskolan Linköping253513
Emil GedenrydProCivitas Lund35330213
Axel BergströmForsmarks skola, Östhammar253513
Enlund, CarlFyrisskolan Uppsala35530013
Joel BrunnegårdBaldergymnasiet, Skellefteå35341013
Simon BengtssonHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke3535013
Pebo HamzaIT-Gymnasiet Uppsala35330112
Fredrik MeisingsethIT-Gymnasiet Uppsala35340012
Axel MatstomsBerzeliusskolan Linköping253412
Svante MartinssonÄngelholms Gymnasieskola2534012
Måns OlaussonDe la Gardiegymnasiet3534012
Lukas FinnvedenSödra Latins gymnasium, Stockholm3533112
Wilhelm NiledeLuleå Gymnasieskola153412
Ronneling, BenjaminFyrisskolan Uppsala25340012
Tore LevenstamHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg35403012
Anton HåkanssonGöteborgs Tekniska Gymnasium (GTG)35340012
Maximiliam BerggrenTibble gymnasium, Täby153412
Marika RostvallDanderyds gymnasium35340012
Oliver EdholmKunskapsskolan, Tyresö Stockholm85303112
Mattias GrenfeldtDanderyds gymnasium25313012
Simon FrägerKatedralskolan Lund25330011
Ludvig ForslundBerzeliusskolan Linköping253311
Oliver EkbergÄngelholms Gymnasieskola2533011
Mathias JohanssonDe la Gardiegymnasiet, Lidköping35330011
Emil GardströmForsmarks skola, Östhammar3533011
Emil LöflingForsmarks skola, Östhammar3533011
Emil FernlöfFyrisskolan Uppsala35330011
Elliot FogelklouGöteborgs Tekniska Gymnasium (GTG)3533011
Jesper LidbaumTibble gymnasium Täby153311
Magnus von ScheeleÅVA gymnasium Täby35401010
Pontus NorrströmIT-Gymnasiet Uppsala35050010
Isak PrellnerKatedralskolan Lund25320010
Hugo WinbladhBerzeliusskolan Linköping253210
Axel LokrantzPolhemskolan Lund25510
Theo Puranen ÅhfeldtRudbeck, Sollentuna35320010
Oscar YildizStockholm science & innovation shool25510
Anton MyrbergStockholm science & innovation shool25510
Agnes AspHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke253210
Carl MalmgrenHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke253210
Carl WesterlundDanderyds gymnasium15500010
Bellon NikolinaDanderyds gymnasium15300210
Andreas SjödinÅVA gymnasium Täby2540009
Oskar LundinÅVA gymnasium Täby2540009
Hamlet Magnusson MillqvistDe la Gardiegymnasiet, Lidköping253109
Filip NilssonPolhemskolan Lund25319
Erik PräntarePolhemskolan Lund35139
Mikolaj Cuszynski-KrukHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg3503019
Carl SchönfelderNTI Gymnasiet Göteborg353109
Viktor HasselgrenHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke3530019
David WilkinsHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke3549
John WestermarkDanderyds gymnasium520029

Sponsorer