Resultat skolkvalet 2018

Nedan visas de 87 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar knappt hälften av de deltagande (197 elever). Uppgifterna finns här. De finns även upplagda på Kattis så att man kan fortsätta försöka lösa dem (klicka på problemnamnen nedan eller gå till samlingssidan).

En sammanställning av dessa resultat tillsammans med onlinekvalet och vilka som kvalifierade sig till finalen hittas här.

Placeringstabell

PoängPlaceringAntal
2514
2351
2261
2172
1993
18122
17144
16183
15211
14223
13258
12335
11384
104210
9528
8609
7698
67711
58824
411226
31389
214716
11637
017028

Resultatlista

NamnSkolaÅkTUN  MA  FLY  BRI  DU  Totalt  
Arvid LunnemarkMalmö Borgarskola35555525
Bjorn MagnussonKatedralskolan i Lund35555525
Fredrik EkholmDanderyds gymnasium15555525
Hugo EberhardLars-Erik Larsson-gymnasiet, Lund25555525
Valdemar MelinÅva gymnasium Täby34545523
Erik Amirell EklöfPolhemskolan Lund35455322
David Avellan-HultmanDanderyds gymnasium35445321
Teodor BuchtMalmö Borgarskola35555121
Lav RadosavljevicDanderyds gymnasium33535319
Magnus LindBaldergymnasiet, Skellefteå3545519
Mattias GrenfeldtDanderyds gymnasium35225519
Wilhelm NiledeLuleå Gymnasieskola25453118
Xindi LiuDanderyds gymnasium34452318
Anton ÅkermanKatedralskolan Lund35434117
Carl WesterlundDanderyds gymnasium21553317
Jonathan LöövDanderyds gymnasium1345517
Martin LarssonIT-Gymnasiet Södertörn, Huddinge35353117
Elin HulldinTullängsgymnasiet, Örebro2555116
Lucas BergIT-Gymnasiet Uppsala25425016
Mateusz DrwalSt Eskils Gymnasium Eskilstuna15433116
Ivar KällströmDanderyds gymnasium1534315
Axel MatstomsBerzeliusskolan, Linköping35450014
John WestermarkDanderyds gymnasium24233214
Knut SalomonssonDanderyds gymnasium155414
Axel LokrantzPolhemskolan Lund353513
Leopold HermanssonDanderyds gymnasium1532313
Adam PetterssonDanderyds gymnasium344513
Oliver LindströmMinerva gymnasium, Umeå523313
Johannes NiemeläCedar Ridge Academy, Robinson, TX, USA9552113
Louise WestinMalmö Borgarskola35044013
Petter EckerbomÅva gymnasium Täby35413013
Alfred WärnsäterHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke13
Caleb BjörnlerParkskolan Örnsköldsvik3534012
Emanuel OlaisonGTG, Göteborg35240112
Matteus BergTibble gymnasium, Täby25430012
Pontus LidholmTullängsgymnasiet, Örebro3421512
Simon LindeHässleholms Tekniska Skola3525012
Mattias NordstrandÖstra real Stockholm25210311
Johannes OlssonÄngelholms Gymnasieskola355111
Erik JanssonHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke11
Viktor ÅlanderStockholm Science och Innovation School Kista35240011
Albin PansellKattegattgymnasiet Halmstad31431110
Alice Brolin33250010
August BaazGTG, Göteborg343310
Jakob BergströmBaldergymnasiet, Skellefteå352310
Markus Videfors34213010
Oliver EdholmDanderyds gymnasium0522110
Oliver GortzakFyrisskolan, Uppsala35500010
Tobias Johansson35230010
Trevin Sorenson23420110
Wilmer AnsgariussonKatedralskolan i Lund34303010
Adam Bremler3222309
Herman LarssonTullängsgymnasiet, Örebro35409
Lucas KristianssonTibble gymnasium, Täby34419
Marcus SamuelssonTibble gymnasium, Täby3540009
Marcus SchagerbergGTG, Göteborg35229
Mathias MagnussonNacka Gymnasium142309
Max SjöblomParkskolan Örnsköldsvik341139
Oliver EkbergÄngelholms Gymnasieskola35229
Jesper LidbaumTibble gymnasium, Täby2242008
Adrian RosénBerzeliusskolan, Linköping3222118
Joel NiemeläCedar Ridge Academy, Robinson, TX, USA852018
Linn RybergMalmö Borgarskola3530008
Maximilian WendelIT-Gymnasiet Uppsala322228
Nikolina BellonDanderyds gymnasium2538
Patrik GyllvinMalmö Borgarskola3520018
Rasmus ConteIT-Gymnasiet Uppsala242208
Teo CarlssonÄngelholms Gymnasieskola242118
Adrian KlassonTeknikum, Växjö222217
David SherifDanderyds gymnasium25117
Jacob BurmanGTG, Göteborg34307
Jonatan LindKattegattgymnasiet Halmstad2221117
Mikael IvarssonNTI Gymnasiet Göteborg2411107
Oscar NordströmParkskolan Örnsköldsvik33227
David ThorenEbersteinska gymnasiet, Norrköping527
Serkan CelikEbersteinska gymnasiet, Norrköping527
Filip BjörnåsenHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke6
Axel ForsmanHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke6
Alexander DanielssonStockholm Science och Innovation School Kista3222006
Carl JanssonTullängsgymnasiet, Örebro23216
Christoffer JakonenGTG, Göteborg3516
Hannes Hellström2240006
Isak FredrikssonParkskolan Örnsköldsvik3426
Jacob BrännströmStockholm Science och Innovation School Kista3330006
Joakim AnderlindTibble gymnasium, Täby3240006
Kevin WenströmDanderyds gymnasium2426
Lukas LjungbergDanderyds gymnasium2516

Sponsorer