Resultat skolkvalet 2019

Nedan visas de 110 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar mindre hälften av de deltagande (257 elever). En placeringstabell finns längst ner på sidan. Uppgifterna finns här.

Resultatlista

OBS! Om du vill ha ditt namn borttaget, säg till oss.
NamnÅrskursSkolaKUB  STUDS  RENO  MULT  ROBOT  AVSLU  Summa
Jonathan Lööv2Danderyds Gymnasium, Danderyd55555227
Ivar Källström2Danderyds Gymnasium, Danderyd55555126
Mattias Akke3Katedralskolan Lund55555126
Hugo Berg2Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg55555025
David EngströmKullagymnasiet, Höganäs55555025
Mateusz Drwal2St Eskils Gymnasium Eskilstuna5555525
Kevin Sundqvist Norlén1NTI Sundsvall55545024
Rasmus Winzell3Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång5555222
Loke Gustafsson2Kattegattgymnasiet Halmstad5552522
Axel Nilsson2Danderyds Gymnasium, Danderyd55255022
Oliver LindgrenEhrensvärdska gymnasiet, Karlskrona5551521
Carl Sundvall1Tullängsgymnasiet, Örebro55505121
Carl Westerlund3Danderyds Gymnasium, Danderyd55253121
John Westermark3Danderyds Gymnasium, Danderyd55532020
Niklas Sandén2Polhemskolan Lund5554120
Elin Hulldin3Tullängsgymnasiet, Örebro55505020
Filip Björnåsen3Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke55502320
Jesper Carlsson1Berzeliusskolan Linköping55513019
Hugo Willner2Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång5354219
Simon Hultsborn2LBS Jönköping55504019
Mathias Magnusson2Nacka Gymnasium, Nacka554519
Johan Larsson2Rudbeck, Sollentuna55504019
######################################## GRÄNS FÖR KVALIFICERING #####################################################
Martin Andrae3Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång5551218
Mattias Nordstrand3Östra reals gymnasium55512018
Alfred Wärnsäter3Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke55512018
Jesper Lidbaum3Tibble gymnasium5551218
Maximiliam Berggren3Tibble gymnasium5550318
Johan Furuhjelm2Berzeliusskolan Linköping555217
Victor Millberg1Danderyds Gymnasium, Danderyd54503017
Herman Lauensteing1Erik Dahlbergsgymnasiet55033117
Joel Sikström3Fyrisskolan Uppsala55502017
Alexander Cedervall3Katedralskolan Lund555217
August Tengland3Nacka Gymnasium, Nacka555217
Emil Ekroth3Tullängsgymnasiet, Örebro5550217
Leopold Hermansson2Danderyds Gymnasium, Danderyd54502016
Hannes Johansson2Finnvedens Gymnasium, Värnamo55303016
3Katedralskolan Lund554216
Emil Engelund2Rudbeck, Sollentuna54502016
Gustav Sörnäs3Blackebergs gymnasium554216
Johannes Kron2Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg55515
Gabriel Nilsson2LBS Borås555015
Axel Back Enoksson3Nacka Gymnasium, Nacka55515
August Ådahl2NTI Gymnasiet Kronhus, Göteborg55515
Maximilian Wendel4NTI Gymnasiet Uppsala55500015
Rasmus Alverbro3Rudbeck, Sollentuna55500015
Teo Carlsson3552315
Linn Bogren3Berzeliusskolan Linköping545014
Gustav Nilsson Gisleskog2Danderyds Gymnasium, Danderyd50504014
Vincent Hendriksen2GTG, Göteborg5051314
Lycka Drakengren2Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg55414
Ibrahim Abdulhussein2Kattegattgymnasiet Halmstad55414
Robin Karlberg2Nacka Gymnasium, Nacka55202014
Olliver Persson2Njudungsgymnasiet Vetlanda55202014
Simon Bonnedahl3NTI Gymnasiet Uppsala55414
William BeinöStockholm Science and Innovation School552214
Martin Jonsson2LBS Jönköping50503114
Mattias Eineving3Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke55202014
Sondre Kristiansen3Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång55313
Axel Enghamre2GTG, Göteborg50500313
Joel Isaksson3NTI Gymnasiet i Umeå55313
Thomas Bezzera2NTI Gymnasiet Malmö54413
2Värmdö gymnasium55300013
Erik Jansson3Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke55003013
Ossian Eriksson1Danderyds Gymnasium, Danderyd50502012
Andreas Nilsson3Erik Dahlbergsgymnasiet54210012
Tobias Håkansson2GTG, Göteborg531312
Melvin Jakobsson2Nacka Gymnasium, Nacka5042112
Bilal Al Malek2Njudungsgymnasiet Vetlanda54300012
Rasmus Lillrank4NTI Gymnasiet Uppsala54312
William Enander2Tullängsgymnasiet, Örebro50502012
Ola Davidsson3ProCivitas Lund55212
Anthony Högberg3NTI Gymnasiet Malmö53311
Hugo Dettner Källander3Södra Latins gymnasium, Stockholm54211
Jesper Führ2Tullängsgymnasiet, Örebro50500111
Albin Bergström2Värmdö gymnasium50501011
Marcus Salzer2Blackebergs gymnasium51511
David Puustinen3Blackebergs gymnasium55111
August Vesterbacka3Berzeliusskolan Linköping5510
Hugo Asplund3Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång5510
Simon Witt1Danderyds Gymnasium, Danderyd50302010
Isak Hvarfner2Grillska Gymnasiet Uppsala50500010
Simon Ek2Njudungsgymnasiet Vetlanda55000010
Sven Bergius3NTI Gymnasiet Kronhus, Göteborg5510
Aron3NTI Sundsvall55000010
Zeshen Bao3Södra Latins gymnasium, Stockholm5510
Simon Ekström3Wargentinskolan, Östersund50500010
Yenan Wang3Wargentinskolan, Östersund50500010
Kasper Georén2Blackebergs gymnasium503210
Erik Robertsson2Blackebergs gymnasium50510
Marcus Elg1Tibble gymnasium5510
Matteus Berg3Tibble gymnasium5510
Wincent Holm2NTI Gymnasiet Södertörn50500010
Hampus Lundqvist Norman2Malgomajskolan, Vilhelmina5040009
Tim Rundström2NTI Gymnasiet Södertälje5049
Niklas Wicklund3Rudbeck, Sollentuna504009
Mattis Lindqvist3Wargentinskolan, Östersund5400009
Gabriel Lehbert3ProCivitas Lund549
Algot Holton3Alströmergymnasiet Alingsås5030008
Hugo Winblad3Berzeliusskolan Linköping538
Stefan Hansson2Berzeliusskolan Linköping538
Anton Mattsson1Danderyds Gymnasium, Danderyd5300008
Anton Iacobaeus3Nacka Gymnasium, Nacka503008
Rasmus Lindh2Nacka Gymnasium, Nacka5038
2NTI Gymnasiet Södertälje5038
Christopher Åsén4NTI Gymnasiet Uppsala5038
Filip Bergfjord2NTI Gymnasiet Uppsala538
Oliver Gren3NTI Gymnasiet Uppsala52108
Rasmus Andersson2Rudbeck, Sollentuna5030008
Elias Gustafsson3Värmdö gymnasium5010208
Oskar Thomasson3ProCivitas Lund538
Ella Jönsson3ProCivitas Lund5128

Placeringstabell

PoängPlaceringAntal
2711
2622
2543
2471
2283
21113
20144
19185
18235
17287
16355
15407
144711
13586
12648
11726
107815
9935
89813
711111
612214
513681
42171
32181
22190
12191
022035

Sponsorer