Resultat skolkvalet 2020

Nedan visas de 112 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar mindre än en tredjedel av de deltagande (353 elever). En placeringstabell finns längst ner på sidan. Uppgifterna finns här.

Resultatlista

OBS! Om du vill ha ditt namn borttaget, säg till oss.
NamnÅrskursSkolaÖAR  TE  ZOO  PLX  BAC  CYK  Summa
Loke Gustafsson3Kattegattgymnasiet Halmstad55555530
Ivar Källström3Danderyds Gymnasium, Danderyd54555529
Niklas Sandén3Polhemskolan Lund54555529
Herman Lauenstein2Erik Dahlbergsgymnasiet55554327
Mateusz Drwal3S:t Eskils Gymnasium, Eskilstuna55555025
Carl Sundvall2Tullängsgymnasiet, Örebro5555323
Jakob Alwall Lundberg2Katedralskolan Lund5555323
Jonathan Lööv3Danderyds Gymnasium, Danderyd5555323
Axel Nilsson3Danderyds Gymnasium, Danderyd5555222
Hugo Berg3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg55551122
Leopold Hermansson3Danderyds Gymnasium, Danderyd5552522
Oliver LindgrenEhrensvärdska gymnasiet, Karlskrona55353122
Rasmus Conte4NTI Gymnasiet Uppsala55543022
Viktor Lundqvist3Norra Real Stockholm5555121
Alexander WahlstenLBS Göteborg5555121
David Engström0Kullagymnasiet, Höganäs55055020
Hugo Persson3Kattegattgymnasiet Halmstad5435320
Hugo Willner3Curt Nicolin Gymnasiet AB Finspång55451020
Hugo Save3Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall55153019
Linus Lundgren3Sven Eriksons gymnasiet Borås5535119
######################################## GRÄNS FÖR KVALIFICERING #####################################################
Hugo Bäckman3Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall55350018
Johannes Kron3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg553518
Knut Salomonsson3Danderyds Gymnasium, Danderyd553518
Markus Engsner3GTG, Göteborg555318
Ruth Risberg2Baldergymnasiet, Skellefteå553518
Zacharias Wadströmer3Berzeliusskolan, Linköping55053018
Adrian Wireklint1Nacka Gymnasium, Nacka5530417
Alex Renfors3Erik Dahlbergsgymnasiet54151016
Alfred Ahlström2Danderyds Gymnasium, Danderyd551516
Fredrik Ahlberg1Danderyds Gymnasium, Danderyd5513216
Ossian Eriksson2Danderyds Gymnasium, Danderyd551516
Rohan Jamieson1Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg553316
alvar furuhjelm3Berzeliusskolan, Linköping55103115
Emil Gestsson2Tullängsgymnasiet, Örebro541515
Eskil Nyberg2Kungsholmens Gymnasium, Stockholm5513115
Ferdinand Rönngren2Baldergymnasiet, Skellefteå553215
Truls Henriksson3Gymnasieskolan Metapontum, Älvsjö550515
Viggo Strömberg2Fyrisskolan, Uppsala553215
Oskar TornevallLBS Göteborg55500015
AN1Peder Skrivares skola, Varberg55414
Lycka Drakengren3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg55414
Anton Magnusson1Åva gymnasium Täby55313
Edvin Bjerling1Fyrisskolan, Uppsala55313
Gabriel Nilsson3LBS Kreativa Gymnasiet Borås543113
Jacob Paul8Danderyds Gymnasium, Danderyd55313
Marcus Elg2Tibble Gymnasium55313
Mathias Magnusson3Nacka Gymnasium, Nacka5403113
Mauritz Hamrin Sverredal2Fyrisskolan, Uppsala55313
Sebastian Westerlund2Danderyds Gymnasium, Danderyd55313
Witko Tamm3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg5511113
Emil Kvist3LBS Kreativa Gymnasiet Borås543012
Gabriel Ericson3Tullängsgymnasiet, Örebro54312
Gustav Nilsson Gisleskog3Danderyds Gymnasium, Danderyd55212
Hannes Johansson3Finnvedens gymnasium Värnamo552012
Melvin Jakobsson3Nacka Gymnasium, Nacka5511012
Simon Benstorp2GTG, Göteborg551112
Albin Thulin3Täby Enskilda Gymnasium Täby54002011
Alexander Kivistö3Sven Eriksons gymnasiet Borås55111
Andreas Lönn2Erik Dahlbergsgymnasiet5510011
Bilal Al Malek3Njudungsgymnasiet, Vetlanda55111
Daniel Raising2Curt Nicolin Gymnasiet Ab Finspång55100011
David Duong2Donnergymnasiet, Göteborg55111
Edvin Illes4NTI Gymnasiet Uppsala55111
Erik Holmberg2Kunskapskällan, Herrljunga55111
Erik Neuman3LBS Kreativa Gymnasiet Borås55111
Felix Eriksson3Norra Real Stockholm55111
Filip Söderberg2Kungsholmens Gymnasium, Stockholm55111
Gustav Sjövall3Polhemskolan Lund55111
Hampus Serneke2Katedralskolan Lund55111
jesper carlsson2Berzeliusskolan, Linköping55010011
Julia Mårtensson3Borgarskolan Malmö55100011
Julius Wikdahl3Nacka Gymnasium, Nacka551011
Karl Andersson LarsenEhrensvärdsa gymnasiet, Karlskrona55111
Magda Holton2Alströmergymnasiet, Alingsås551011
Marcus Salzer3Blackebergs gymnasium, Bromma55111
Noah Eriksson3Curt Nicolin Gymnasiet Ab Finspång55010011
Sebastian Svensson2GTG, Göteborg55111
Simon Spångberg3Fyrisskolan, Uppsala55111
Thomas Granbohm3Nacka Gymnasium, Nacka55111
Vincent Hedblom2Thorildsplans gymnasium, Stockholm55111
William Brochmann3Östrabo1 Uddevalla55010011
Albin Bergström3Vämdö gymnasium, Stockholm54110
Alrik Munoz3Vämdö gymnasium, Stockholm5510
Antoni Kowalik1Norra Real Stockholm5510
Benjamin Henriksson8Gymnasieskolan Metapontum, Älvsjö54110
Carl Persson3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg54110
daniel sahlberg3Berzeliusskolan, Linköping55000010
Daniel Stoopendal3Hulebäcksgymnasiet, Mölnlycke5510
Dante Ardström3Nacka Gymnasium, Nacka5510
Eric Björndal2Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg54110
Filip Wåhlin3Curt Nicolin Gymnasiet Ab Finspång53110010
Helen Zou2Katedralskolan Lund541010
Isaac Westerman3Nacka Gymnasium, Nacka55010
Jakob Lundén2Fyrisskolan, Uppsala5510
Jimmie Lassinniemi3LBS Kreativa Gymnasiet Borås5510
Lina Ekmark2GTG, Göteborg55010
Linus Lindberg2NTI Gymnasiet Malmö55010
Ludvig Sandberg1Parkskolan, Örnsköldsvik5510
Malva Crona3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg5510
Maximillian Claesson2Täby Enskilda Gymnasium Täby55000010
Oscar Eriksson2Kattegattgymnasiet Halmstad45110
Oskar Andersson2Tibble Gymnasium55000010
Petrus Johansson2LBS Kreativa Gymnasiet Borås5510
Rasmus Jacklin2Sven Eriksons gymnasiet Borås54100010
Rasmus Lindh3Nacka Gymnasium, Nacka5311010
Robin Karlberg3Nacka Gymnasium, Nacka550010
Ståle Danemyr2Parkskolan, Örnsköldsvik54110
TE2Peder Skrivares skola, Varberg55010
Thomas Bezerra3NTI Gymnasiet Malmö5510
Viktor3Rudbeck, Sollentuna550010
Viktor Sundström3Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg5510
Neo LejondahlLBS Göteborg5510

Placeringstabell

Poäng  Placering  Antal  
3011
2922
2741
2551
2363
2295
21142
20163
19192
18216
17271
16285
15337
14402
13429
12516
115725
108231
911324
813713
71508
615825
518373
42565
32617
22685
12736
027975

Sponsorer