Resultat skolkvalet 2021

Nedan visas de 85 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar mindre än en tredjedel av de deltagande (266 elever). En placeringstabell finns längst ner på sidan. Gränsen för kvalificering var 21 poäng. Uppgifterna finns här.

Resultatlista

OBS! Vi lägger bara till namnen på dem som explicit godkänt publicering. Om du vill vara med i listan och inte fått mail om detta, så säg till oss. Vi uppdaterar då och då så det kan ta ett tag innan namnet dyker upp.
SkolaÅkÄPPLEN  PERSNR  SEDLAR  LAVA  KLOCKAN  KODLÅS  SUMMA  
Ruth RisbergBaldergymnasiet, Skellefteå355555530
Carl SundvallTullängsgymnasiet, Örebro355555530
Elias LundellNorra Real Stockholm255555227
Jonathan Niklasson GodarRudbeck Sollentuna255555227
Anton MagnussonÅva gymnasium, Täby255555025
Elias BöökTeknikum, Växjö355555025
Fredrik AhlbergDanderyds Gymnasium, Danderyd255555025
Marcus ElgTibble Gymnasium, Stockholm/Täby355555025
Olle LapidusNTI-Johanneberg Göteborg255552325
Alexander WahlstenLBS Kreativa Gymnasiet i Göteborg255555025
Alfons NilssonPeder Skrivares skola, Varberg255552224
Ferdinand RönngrenBaldergymnasiet, Skellefteå35545524
Jakob FredbyLuleå Gymnasieskola355552224
Joel NiemeläMountain Bay Academy of Liberal Arts, Robinson, TX, USA25554524
Leo AndreVärmdö Gymnasium, Stockholm355551324
Mauritz Hamrin SverredalFyrisskolan, Uppsala355552224
Axel HagerudNorra Real Stockholm35555222
Elias VadeboPolhemskolan Lund35554322
Eskil NybergKungsholmens Gymnasium355552022
Polhemskolan Lund25555222
Nacka gymnasium, Stockholm25555222
Noel WatsonSödra Latins gymnaium355550222
Oscar UlriksenStrömstiernaskolan, Strömstad753552222
Paul SoukupVärmdö Gymnasium, Stockholm25555222
Sebastian WesterlundDanderyds Gymnasium, Danderyd355550222
Aron StålmarckNorra Real Stockholm15555121
Rohan JamiesonHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg254552021
Adam AmanbaevDanderyds Gymnasium, Danderyd155550020
Casper BjörkmanStockholm Science & Innovation School255550020
Emil JakobssonWargentinskolan, JGY, Östersund355550020
Hjalmar DahlbergNacka gymnasium, Stockholm355550020
Jacob AlvarssonCurt Nicolin Gymnasiet AB, Finspång355550020
Ludvig Severinsen SandbergÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan25553220
Oscar LindqvistTeknikum, Växjö255550020
Simon LalloLuleå Gymnasieskola3555520
Viggo StrömbergFyrisskolan, Uppsala355532020
Jakob HenryssonNjudungsgymnasiet, Vetlanda255520219
Johan Sundström CurstedtDanderyds Gymnasium, Danderyd355520219
Joshua JeffmarNTI-Johanneberg Göteborg255502219
Kevin Haagensen StrömbergHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg25525219
Lucas DrufvaNTI-Johanneberg Göteborg155513019
Abdullah ZaghmoutDanderyds Gymnasium, Danderyd3555318
Adrian WireklintNacka gymnasium, Stockholm255510218
Amin AfzaliÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan3555318
Benjamin ReyierStockholm Science & Innovation School153550018
Stockholm Science & Innovation School255350018
Johannes LagerNTI-Johanneberg Göteborg155501218
Love SundinBerzeliusskolan, Linköping25553018
Ludvig SandhNTI-Johanneberg Göteborg35551218
Martin LarssonBaldergymnasiet, Skellefteå15551218
Noah HjerdinNTI-Johanneberg Göteborg35350518
Ossian ErikssonDanderyds Gymnasium, Danderyd355512018
Berzeliusskolan, Linköping35552118
Vincent HedblomThorildsplans gymnasium, Stockholm355502118
Andreas HellquistNTI-Johanneberg Göteborg255520017
Kattegattgymnasiet Halmstad355500217
Eric BjörndalHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg35532217
Hedda NooijLuleå Gymnasieskola3555217
Manfred GustafssonKattegattgymnasiet Halmstad155500217
Lindholmens tekniska gymnasium, Göteborg255511017
Melker ForsbergTullängsgymnasiet, Örebro3555217
Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg2554317
Lindholmens tekniska gymnasium, Göteborg255250017
Harry ZhangKungsholmens Gymnasium, Stockholm155500217
Soltorgsgymnasiet, Borlänge3555217
Alexander ForslundNacka gymnasium, Stockholm35551016
Anna GullbergNorra Real Stockholm3555116
Finnvedens Gymnasium355510016
Sven Eriksonsgymnasiet, Borås255510016
David DuongDonnergymnasiet Göteborg35550116
LBS Norra, Solna255510016
Wargentinskolan, JGY, Östersund354511016
Elias SundströmMaja Beskowgymnasiet, Umeå2555116
Gustav LjungbergStockholm Science & Innovation School155510016
Fyrisskolan, Uppsala354502016
Jonatan BöleniusNacka gymnasium, Stockholm355510016
Kevin HanssonJGY östersund35551??16
Oscar JohanssonPeder Skrivares skola, Varberg2555116
Tibble Gymnasium, Stockholm/Täby354520016
Baldergymnasiet, Skellefteå2555116
Simon FrederiksenWargentinskolan, JGY, Östersund355510016
Teknikum, Växjö3555116
William BerghBaldergymnasiet, Skellefteå355501016
Norra Real Stockholm25542016
Polhemskolan Lund2555116

Placeringstabell

PoängPlaceringAntal
3012
2732
2556
24116
22179
21262
20289
19375
184213
175511
166620
158644
1413021
1315111
1216210
111723
1017518
91938
82014
72056
62112
521329
42421
32431
22441
12452

Sponsorer